TAPPED
- s titulkami dostupné na ulož.to
O tom, že balená voda není o nic zdravější, než voda z kohoutku slyšel už asi každý. Tenhle dokument se nezaměřuje jen na dokázání toho, že voda z vodovodu je dokonce více zdravá, než balená voda, ale zaměřuje se i na jednání velkých firem, jako je Nestlé, Coca Cola a Pepsi. Ty čerpají vodu prakticky zadarmo a prodávají jí tisícinásobně dráž.
Vědci dokázali, že v některých pet lahvích se nachází škodlivé látky a i přesto se prodávají. Je zde také zmíněn problém třídění a mě překvapilo, že celosvětově třídí odpad 50% lidí, kdežto v Americe jen 20%. Stejně tak mě ohromilo, že ve státech, kde jsou pet lahve zálohované třídí až 97% lidí a divím se, že to není zavedené všude (ať žije korupce).
On je škodlivý vlastně celý tenhle průmysl, už od procesu výroby pet lahví, kdy do ovzduší unikají toxické látky, které škodí lidskému zdraví- v dokumentu jsou výpovědi několika postižených lidí.
ZELENÁ POUŠŤ
- dostupné na Youtube
Téma omílané snad všude. Palmový olej a jeho škodlivý vliv prakticky na cokoliv. Já osobně tu škodlivost našemu zdraví neberu, všechno je ve větším množství škodlivé, ale z ekologického hlediska jsem se rozhodla ho bojkotovat, hlavně co se jídla týče.
Tenhle český, autorský dokument mi pomohl si ve všem udělat jasno. Plantáže palmy olejné jsou zlo snad úplně pro všechno v Indonésii (dokument je zaměřený hlavně na ni) od pralesů, přes orangutany po místní obyvatele. Pralesy jsou káceny a vypalovány, orangutani nejen přicházejí o své habitaty, ale jsou zabíjeni, protože jsou brání jako škůdci olejné palmy. Olejné korporace lidem platí za každého zabitého orangutana. U obrázků a záběrů mrtvých orangutanů jsem si pobrečela a pláč mě vždy utvrdí v tom, že tohle podporovat nechci.
Mně upřímně o lidi moc nejde, ale když místní zemědělci přicházejí u svou půdu bez jakékoliv kompenzace, to mi mandle zvedlo. Vláda jim nepomůže a sami jsou moc malí páni na to, aby s tím něco udělali. Je to tedy na nás, zda jim pomůžeme. Nám to nijak neuškodí a v Indonésii a oblastech kolem rovníku to může pomoci zachránit plíce světa.
GREEN LIFE PROJEKT
Zdroj |
Na tenhle projekt jsem narazila někdy v zimě, kdy ho jedna slečna sdílela na FB stránce naší fakulty a úplně jsem se do toho zamilovala. Prostě a jednoduše jedete na tři týdny do pralesa na Sumatru, kde budete bydlet a udržovat a chránit prales a poté pojedete sbírat naplavené odpadky na okolní ostrovy. No není to ráj? Pro mě rozhodně ano. A tak každý den achám a těším se, až seberu odvahu a budu mít dost peněz na to, abych mohla jet.
- více o programu volunteer ZDE
Pomoci můžete i tak, že si koupíte kousek pralesa, já si pro začátek koupila 10m². :)
- kousek pralesa si můžete koupit ZDE
To by bylo pro dnešek vše. Konečně mám trochu více času, tak možná občas nějaký ten článek bude, pokud bude o čem psát. :)
Dík za tipy, mrknu! .)
OdpovědětVymazatTy jo, jet někam do pralesa, na to bych neměla odvahu. Ne, že bych to nezvládla fyzicky, ale mám panickou hrůzu z pavouků, takže bych asi zešílela.
OdpovědětVymazatAle doma dělám, co můžu. Co bydlíme sami, tak třídím prakticky všechno, vodu v petkách ani nekupuji (mám několik koupených láhví, a teď sháním nějakou malinkou do kabelky, ve stylu rajec).
No potěš koště!
Taky se pavouků bojím, ale myslím si, že za ten neskutečnej zážitek to stojí. :)
Vymazatwow, super, takový dokumenty mám ráda, naposledy jsem koukala na ty v rámci Jednoho světa, co byly dostupné na stream.cz
OdpovědětVymazatVidíš, ty jsem zase neviděla já, budu na to muset mrknout, díky. :)
VymazatSuper tipy, len asi by som bola opatrnejsia v nechavani odkazov na ulozto. Ma ten dokument licenciu aby bol volne siritelny?
OdpovědětVymazatHehe, jsem ráda že nejsem jedinej blázen do dokumentů.
OdpovědětVymazat